Engellilerin Bağımsız Yaşayabilme Ve Topluma Dahil Olması Engelli Haklarını Sektörel İzleme Ve Raporlama Odak Toplantısında Ele Alındı

4 Aralık 2018Paylaş
a-A+

23 Kasım 2018’de Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan KOÇ başkanlığında sorumlu tüm bakanlıklar ile kurumların üst düzey temsilcileri ve uzmanlarının katılımları gerçekleştirilen ‘Engelli Haklarını Sektörel İzleme ve Raporlama Toplantısı’nın ardından gerçekleştirilmesi planlanan odak toplantılar başladı. 

Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’nin uygulanmasının izlenmesine yönelik olarak ülkemiz tarafından Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Komitesine sunulacak ek raporun hazırlık süreci kapsamında Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda sektörel izleme ve raporlama odak toplantıları, planlanan takvim çerçevesinde gerçekleştiriliyor. 

Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı,  Emniyet Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Genel Müdürlüğümüzün Engelli Bakım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ile Eğitim, Rehabilitasyon ve Sosyal Hayata Katılım Dairesi Başkanlığı temsilcilerinin katkı ve katılımlarıyla 26 Kasım 2018’de gerçekleşen ilk odak toplantıda “Bağımsız yaşayabilme ve topluma dahil olma” başlığı açısından bilgi, veri ve istatistikler üzerine çalışma yapıldı. 

“Düşünce ve İfade Özgürlüğü ve Bilgiye Erişim” ve “Erişilebilirlik” başlıkları için yapılan odak toplantı ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Haberleşme Genel Müdürlüğü ile Strateji Geliştirme Başkanlığı, Bilgi Teknolojiler ve İletişim Kurumu Başkanlığı, TUBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ile Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı’nın temsilcileri ve Araştırma Geliştirme ve Proje Dairesi Başkanı Tayyar KUZ ve Erişilebilirlik Dairesi Başkanı Deniz ÇAĞLAYAN GÜMÜŞ ve ilgili personelin katılımıyla Genel Müdürlük toplantı salonunda gerçekleştirildi. Odak toplantıda belirlenen başlıklar kapsamında raporlamada yer alacak bilgi, veri ve istatistikler üzerine detaylı bir çalışma yapıldı ve rapora esas olacak bilgi paylaşımı sağlandı.