Genel Müdür

İshak ÇİFTÇİGenel Müdür

1962 yılında Şanlıurfa Siverek’te doğdu. İlköğrenimini Şanlıurfa’da, ortaöğrenimini Elazığ’da tamamladı. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. 1998 yılında da İ.Ü. İktisat Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisansını tamamladı. 

Kariyerine Ticaret Bakanlığı’nda Şube Yöneticiliği ile başlayan Çiftçi, Fırat Üniversitesi’nde 16 yıl Öğretim Görevlisi olarak ders verdi. Fırat Üniversitesi’nde ders verdiği süre içerisinde Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü ve Yerel Yönetimler Bölüm Başkanlığı gibi çeşitli kademelerde yöneticilik yapan Çiftçi, 20 yıllık yöneticilik kariyeri sonrasında 2009 yılında TRT’de Genel Müdür Müşavirliği görevini üstlendi. 

Engellilik alanında çalışmaları ile öne çıktı. Engelli hakları konusunda 2005 yılında Almanya’ya ve 2006 yılında 13 ayrı Avrupa ülkesine araştırma ve çalışma ziyaretlerinde bulundu. 2009 yılında TRT’deki görevinde TRT’nin her açıdan engellilerin erişimine uygun hale getirilmesi için yürütülen Engelsiz TRT Projesi’ni başlatarak, 2014 yılına kadar yöneticiliğini üstlendi. 2009 yılında İstihdam konulu 4. Özürlüler Şurası’nda ve 2011 yılında Engelsiz Eğitime Doğru konulu 5. Özürlüler Şurası’nda aktif bir üye olarak katkı sundu. 2011 yılında ayrıca Avrupa Birliği ülkelerinde Birleşmiş Milletler (BM) Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’nin uygulanması ve İzlenmesi konusundaki TAIEX çalıştayına katıldı.

1 Temmuz 2015 tarih ve 247 sayılı Kararname ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü olarak atandı. 

Sivil toplum alanında da çok sayıda faaliyette bulunan Çiftçi, Siyasal Vakfı’nın (İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları ve Mensupları Vakfı) aktif bir üyesidir. Evli ve 4 çocuk babası olan İshak Çiftçi, İngilizce bilmektedir.